Chronologicky řazené pracovní skladiště. Naposledy doplněno 19. května 2025.
Na čem teď pracujeme: prvouka v terénu, doba meziválečná, Česká republika v zajetí geografie, zdravá snídaně, evoluce orgánových soustav, antika, biotopy světa, deriváty uhlovodíků, bezobratlí, geomapování Středočeského kraje, česká kuchyně za první republiky, doba bronzová, podobnost trojúhelníků.
Práce se stejnojmennou knihou, na ni navazující pracovní listy, zprávy z médií, statistické údaje, grafy, mapy.
Zeměpis, dějepis, občanská nauka, český jazyk, matematika.
9. třída
Starověký Egypt, dějiny, kultura, náboženství, čtení egyptských příběhů, úryvků z Knihy mrtvých a beletrie z prostředí starověkého Egypta. Výroba papyru z krepáku, psaní vánočního dopisu hieroglyfy a hieratikou, výroba sistra, mumie, chlebových placek a ochranných amuletů. Návštěva výstavy Tutanchamon. Návštěva výstavy Tajemná Núbie (Národní muzeum). Práce o egyptské matematice, počítání "po egyptsku".
Dějepis, český jazyk, výtvarná výchova, matematika, pracovní činnosti.
6. třída
Události, umění, kultura a věda v druhé polovině 19. a na začátku 20. století. Četba literárních a vědeckých děl, umělecké památky, výlety za architekturou, poslech hudby, návštěvy muzeí.
Dějepis, umění a kultura, přírodní vědy, společenské vědy.
9. třída
Anorganická chemie na příkladu vlastní sbírky minerálů - periodická soustava, vlastnosti prvků, běžné sloučeniny, názvosloví. Fyzikální a optické vlastnosti minerálů, jejich vznik a výskyt. Těžba rud v ČR. Bezpečnost při sběru, jedovaté a radioaktivní minerály.
Chemie, biologie.
8. a 9. třída
Události, umění, kultura a věda v první polovině 19. století. Četba literárních a vědeckých děl, umělecké památky, výlety za architekturou, poslech hudby, návštěvy muzeí.
Dějepis, umění a kultura, přírodní vědy, společenské vědy.
9. třída
Události, umění, kultura a věda v druhé polovině 18. století. Četba literárních a vědeckých děl, umělecké památky, výlety za architekturou, poslech hudby.
Dějepis, umění a kultura, přírodní vědy, společenské vědy.
8. třída
Životní příběh a dílo Jaroslava Seiferta. Čtení jeho básní a prózy. Novinové články, publicistické knihy, dobové dokumenty a nahrávky, výuková videa (ČT edu), vlastní tvorba. Manipulace, mediální kampaň, bulvár, cenzura, samizdat. Proměny Seifertovy poezie, jeho postoje a veřejná aktivita, komunistická perzekuce. Dějiny 20. století. Návštěva míst spojených s jeho životem.
Český jazyk a literatura, dějepis, umění a kultura.
8. třída
Typy uhlovodíků, jejich vlastnosti, výskyt, reakce a využití, plasty, názvosloví, izomerie, pokusy. Reportáž - cesta za ropou a asfaltem na Slovensko.
Chemie, český jazyk, zeměpis.
8. třída
Události, umění, kultura a věda v baroku. Četba literárních a vědeckých děl, umělecké památky, výlety za architekturou, poslech hudby, výstava.
Dějepis, umění a kultura, přírodní vědy, společenské vědy.
8. třída
Dvojková, trojková, čtyřková, pětková, šestková a šestnáctková poziční soustava, písemné počítání v nich, převod racionálních čísel, nejednoznačnost zápisu, součet geometrické řady. Co závisí/nezávisí na zvolené soustavě.
Matematika
5. třída
Pythagorova věta, procenta. Kolik se maximálně ušetří chůzí po přeponě?
Matematika
8. třída
Pracovní činnosti, výtvarná výchova.
1. třída
Události, umění, kultura a věda v renesanci. Četba literárních děl, umělecké památky, výlety za architekturou, výstava, ukázky z vědeckých děl.
Dějepis, umění a kultura, přírodní vědy, společenské vědy.
8. třída
Knížky, které sama přečetla. Čtenářský deník s ilustracemi.
Čtení, psaní, výtvarná výchova.
1. třída
Anatomie, fyziologie a systematické zařazení brouků, chování, vztahy k člověku, některé čeledi, brouci na mapě, brouci v pohádkách, modelování z papírové kaše, tisk.
Přírodověda, vlastivěda, ICT, výtvarná výchova.
5. třída
Počítání okvětních lístků, poznávání květin, vzory žilnatiny.
Matematika, prvouka, psaní, výtvarná výchova.
1. třída
Vývoj hororu od 18. století do současnosti. Literární díla, filmy. Čeho se lidé báli a bojí. Reakce na historické události.
Český jazyk, dějepis, umění.
8. třída
Hymny, jejich slova, melodie a historie. Kdy státy mění hymnu.
Zeměpis, dějepis, hudební výchova.
5. třída
Veš dětská a všechno o ní. Chycené vši pod mikroskopem.
Prvouka, výtvarná výchova, psaní.
1. třída
Ekologie. Sukcese, klimax, vztahy v ekosystému, ovlivňování ekosystémů, ochrana přírody.
Biologie, ekologie.
7. třída
Souhrnný výstup z dějepisu vrcholného a pozdního středověku v českých zemích. Události a kultura. Na základě vlastního cestování, návštěv památek, muzeí, galerií.
Dějepis, umění, zeměpis.
7. třída
Různé druhy šifer, využití znalostí ze skauta.
Informatika
4. třída
Motiv rusalky v (nejen) evropské kultuře - mytologie, literatura, balet, opera, film, výtvarné umění. Symbolika a myšlenky.
Český jazyk, cizí jazyk, hudební a výtvarná výchova.
7. třída
České dějiny v pravěku a ve středověku nahlížené skrze proměny kuchyně. Zkoušení dobových receptů a technologických postupů. Zatím první část, bude pokračovat renesancí atd.
Vlastivěda (dějepis), pracovní činnosti.
3. a 4. třída
Mechanismus výměny plynů u jednobuněčných organismů, rostlin, hub a živočichů. Buněčné dýchání. Dýchací soustava člověka a její nemoci, experimenty.
Přírodopis.
7. třída
Hraní si s textem písně Hejkal od Wabiho Daňka. Využívaní různých slovních druhů a jejich vlastností.
Český jazyk, hudební výchova.
7. a 4. třída
Čtení, psaní, počítání a tvoření v doprovodu oblíbeného tvorečka.
Předškolák.
Houby od kvasinek po muchomůrky. Pozorování v přírodě, určování, mikroskopie, pěstování, experimenty, tvořivé inspirace.
Přírodověda, výtvarná výchova, pracovní činnosti.
3. a 4. třída (práce) a 7. třída (lapbook)
Mapa a globus, měřítko. Zobrazení povrchu Země, zachovávání vzdáleností, rozloh. Aplikace: kolik procent povrchu Země zabírá voda?
Zeměpis, matematika.
7. třída
Různé aspekty slovotvorby v praxi. Souhrnný výstup z pracovních listů.
Český jazyk.
4. a 7. třída
Změny teploty v průběhu roku znázorněné na háčkovaném hadovi. Faktory ovlivňující teplotu vzduchu.
Zeměpis, ICT, pracovní činnosti.
6. a 7. třída
Průměrná týdenní teplota v průběhu roku znázorněná na papírové girlandě ve tvaru hada. Sběr dat, aritmetický průměr, faktory ovlivňující teplotu vzduchu.
Zeměpis, ICT, matematika, pracovní činnosti.
3. a 4. třída
Zjišťování polední úhlové výšky slunce každých 14 dní. Rýsování pravoúhlého trojúhelníku a měření úhlu. Grafické znázornění dat. Souvislost s nakloněním zemské osy a oběhem Země kolem Slunce.
Matematika, ICT, zeměpis/vlastivěda.
3. a 4. třída
Funkce pylu. Mikroskopování pylových zrn. Tvary pylových zrn a čeledi rostlin.
Přírodopis, ICT.
6. a 3. třída (společná práce)
Výpočet velikosti Mezinárodní vesmírné stanice na základě její fotografie proti úplňku (využití zprávy v médiích). Podobnost trojúhelníků, přímá úměrnost. Komunikace s autorem fotografie.
6. a 3. třída (společná práce)
Výroba středověkého žaltáře. Inspirace návštěvou pozůstatků kláštera na Ostrově u Davle.
Český jazyk, dějepis, vlastivěda, výtvarná výchova.
6. a 3. třída (společná práce)
Zásobní látky semen - chemické zkoušky na oleje, škrob a bílkoviny. Zásobní látky u různých čeledí rostlin.
Botanika a chemie.
3. třída
Vyprávění - slohová cvičení. Různé literární druhy a žánry. Vyprávění v rozsahu 100 slov - možnosti krácení, resp. prodlužování textu.
Český jazyk a literatura.
6. třída
Systematická botanika. Čeledi krytosemenných rostlin - třídění rostlin do skupin podle stavby květu. Nahosemenné rostliny. Kapraďorosty. Mechorosty. Řasy a lišejníky. Sinice. Návštěvy botanických zahrad, mikroskopování, práce s generátorem květních vzorců.
Botanika.
5. a 6. třída
Obsah rovinných útvarů, objem a povrch těles. Zjišťování výpočtem, ponořením nebo vážení. Obsah kruhu. Sítě těles. Platónská tělesa. Odhady.
Matematika.
5. třída
Klíčení semen. Třídění rostlin podle počtu děložních lístků. Korelace s dalšími znaky - počet okvětních lístků, kalich, typ kořenů, typ žilnatiny, dřevnatění, velikost semen, uspořádání cévních svazků a zda se při klíčení semeno zvedá.
Přírodověda a ICT.
5. třída
Jedna z vyrobených knížeček o českém pravěku. Shrnuje různé aktivity k tématu - především living history a návštěvy archeologických lokalit, dále knížky, film, multimédia, muzea, poznatky o období u nás a ve zbytku světa. Obdobně jsme s dětmi zpracovali starší a mladší paleolit a eneolit.
Vlastivěda, dějepis, pracovní činnosti, výtvarná výchova, český jazyk a literatura.
5. a 2. třída (společná práce)
Cestování po Středočeském kraji a určování hornin v terénu. Znázorňování pomocí nálepek na mapě.
Zeměpis/vlastivěda, geologie.
Mnohaletý projekt